Referat af hovedbestyrelsesmøde 5. oktober 2003 Tilbage

Til stede: Søren Jeppesen, Per Victor Christensen, Peder Seibæk, Torben Christensen, Erhard G. Rasmussen, John Stenhøj, Ejnar Vigsø, Johnny Voss og Christian Hansen Kronow.

Orientering fra formanden og postlisten
Fra Dansk Fagpresse forelå en indbydelse til møder om hvordan økonomien stilles, hvis portotilskuddet fjernes eller beskæres ved udgivelse af blade.  

På et møde 22. oktober vil redaktører som de seneste år har gennemført omlægninger, fortælle om processer og erfaringer herfra.

Et møde 5. november har til formål meget konkret at fremlægge en række værktøjer til brug for de enkelte blades videre arbejde med at få økonomien til at hænge sammen.

Hovedbestyrelsen overvejer deltagelse.

DcH er medunderskriver på et åbent brev til Regeringen og Folketinget med protest imod fjernelse af portostøtten.

Årets DM i Holstebro var et på alle måder flot arrangement.

Der var dog kommet en klage over en dommer, som dømte ved DM i år. Dommerudvalget behandler sagen.

Hvem afholder DM2005? Der er ikke indkommet ansøgninger til afholdelse af DM2005 endnu. Interesserede lokalforeninger bedes snarest henvende sig.

Olivers Petfood har sendt et nyt forslag til samarbejde. Forslaget blev gennemgået, og Torben afslutter med Olivers Petfood og herefter udarbejdes nyhedsbrev til alle lokalforeninger om aftalen.

Ansøgningsskema om tilskud af tips- og lottomidler tilsendt fra Friluftsrådet. Hovedbestyrelsen udfylder og indsender ansøgningen igen i år.

Forslag til målsætning, udarbejdet af landsformanden, gennemgået og rettet ind.

Johnny Voss har udarbejdet et forslag til en pressemeddelelse om farlige hunde. Forslaget blev gennemgået og rettet ind. Det er meningen at forslaget skal være parat til brug, hvis/når emnet bringes på bane næste gang.

Hovedbestyrelsen vil drøfte, om landsforeningen skal have en overordnet alkoholpolitik. Søren udarbejder forslag til en sådan.

Nyt fra næstformanden
Sponsoraftalen med IF fortsætter året ud. IF er positiv m.h.t. genforhandling af ny sponsorkontrakt.

Nyt fra kassereren
Medlemsoversigten med medlemstallet ved udgangen af september blev gen­nemgået, og den viste flotte tal over hele linien.

Budgetlægning for 2004 og 2005: Hovedbestyrelsen gennemgik budgetterne. De enkelte udvalg vil få henvendelse fra landskassereren.

Kredsene 2, 3 og 4 efterlyste en konto til indbetaling af de bidrag, som den enkelte kreds yder til ungdomslejren. Beløbene skal indbetales til Peder Seibæk. Ungdomsudvalget udarbejder et brev desangående til kredsene.

Ejnar Vigsø spurgte landskassereren, hvorfor regnskabs- og budgetoversigten ikke viser hvilke kurser de enkelte udvalg søger om/tildeles, og hvad de koster. Peder Seibæk vil fremover lave en særlig oversigt.

Der er ikke mange lokalforeninger der afmelder medlemmer løbende igennem året. Landsfor­eningen og den enkelte lokalforening kan spare penge, hvis lokalforeningen udnyttede paragraf 4 i landsforeningens vedtægter som siger: (Lokalforeningsmedlemmer, der enten ikke ønsker at fortsætte træningen eller ikke opfylder lokalt fastsatte betingelser for fortsat medlemskab, kan udmeldes i løbet af året). Landsforeningen sparer udsendelse af DcH-bladet resten af året, og lokalforeningen sparer udsendelse af lokalforeningsblad, ligesom det vil give bedre mulighed for at disponere trænere.

Søren udarbejder Nyhedsbrev om dette.

Nyt fra sekretariatet
Intet nyt.

Sager til behandling
Planlægning af fællesmødet 22. november. Forslag til punkter på dagsordenen blev gennemgået, og Søren udarbejder på den baggrund endelig dagsorden.

Søren havde udarbejdet et forslag til IT-strategi som hovedbestyrelsen diskuterede, der arbejdes videre med sagen.

Nyt fra kredsene
Kreds 1
Kredsen har arbejdet med et samlet dommer- og konkurrenceudvalg, men er blevet enige om at vende tilbage til to separate udvalg.

Kredsen havde sendt en officiel person til DM. Det havde været en succes, og kredsen vil gen­tage dette fremover.

Kreds 2
Kredsen har haft hundefører i agility/store hunde Morten Hansen, Skive med til VM i Frankrig 28.-29. september, hvor han blev nr. 79.

Kredsen har fået 18 nye instruktører fra hold 1 i år.

Nyt i kredsen: Speciel info-aften for uddannere. Planlægning af kredskonkurrencer m.m. sker på kredsens formandsmøder.

Kredsen mangler dommere.

Kreds 3
Intet nyt.

Kreds 4
Ungdomskonsulenterne i kredsen kontaktet med henblik på nye medlemmer i ungdomsudvalget. Søren Larsen, Kolding har meldt sig interesseret.

Kredsen afholder Jysk mesterskab 12. oktober i Esbjerg med 83 hundeførere.

16. november afholdes der NM i Toftlund.

Ejnar Vigsø spurgte, hvorfor medlemmer bosiddende i Tyskland ikke fik tilsendt DcH-bladet. Postvæsenet sender ikke til de nordiske lande eller andre steder i udlandet for DcH ifølge vores aftale. Hvis der skal sendes DcH-blade ud af lan­det, kan det kun ske ved at den enkelte lokalforening får tilsendt de implicerede medlemmers blade, og derefter tilsender medlemmerne dem direkte ellers koster det uforholdsmæssigt meget i porto via vores aftale.

Kreds 5
Kredsen fortsætter med at have modulet førstehjælp for hunde på sit uddannelsesprogram, selv om dette går videre end hvad landsforeningens uddannelsesudvalg har med som obligatorisk.

Kreds 6
Fladså agility-forening bliver formentlig optaget som DcH-lokalforening fra årsskiftet.

Udvalgene
Nordisk udvalg:
Intet nyt.

Dommerudvalget: Intet nyt.

Konkurrenceudvalget: Søren kontakter udvalget om udvalgets forslag om en lukket side på nettet med spor- eftersøgnings- og fritsøgsarealer i forbindelse med DM, som ikke er tilgængelig for alle, John Stenhøj deltager fra HB til udvalgets indkaldte fællesmøde mellem DU, UU og KU.

Ungdomsudvalget: Udvalget har fået udfærdiget et forslag omkring pædofili, som blev god­kendt. Søren færdiggør forslaget, så det kan indgå i et orienteringsblad. Evt. udsendes politikken i et nyhedsbrev.

Brugsprøveudvalget: Intet nyt.

Uddannelsesudvalget: Intet nyt.

Agility-udvalget: Udvalget vil gerne lave en undersøgelse omkring hvem der træner Agility i DcH. Ejnar Vigsø udarbejder et forslag til et skema som registrerer, hvem der træner hvad i DcH. Andre registreringer kunne måske også være relevante, derfor tages emnet op på fælles­mødet i november til en generel drøftelse med udvalgene.

Konsulentudvalget: Korrektion til sidste referat udsendt efter hovedbestyrelsesmøde 23. august: Udvalget har ikke udarbejdet etiske regler. Udvalget har diskuteret formålet med etiske regler.

Udvalget havde fremsendt forslag til uddannelse af nye konsulenter. Hovedbestyrelsen er enig i, at opstart af nye konsulenter bør opstartes hvert tredje år – næste gang efteråret 2005.

Udvalget havde fremsat forslag til ens beklædning af konsulenterne. Hovedbestyrelsen har sat kr. 20.000 af i budgettet 2005 til det.

Forslag fra udvalget til rapportskema har hovedbestyrelsen taget til efterretning, men hovedbe­styrelsen anbefaler det ikke.

Johnny Voss er forfatter til en ny pjece ”Begynder-træning”. Pjecen sendes til hovedbestyrelsen og konsulentudvalget til orientering.

Redaktionen: Intet nyt.

Ordensudvalget: Intet nyt.

Hjemmesiden: Intet nyt.

Hundens Dag 2004
Temaet bliver ”Dig og din hund”.

Forsikring
Intet nyt

Eventuelt
Intet til dette punkt.

Referent: Maiken Stegmann


© Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening

 Til toppen Til startsiden Tilbage