Hovedbestyrelsesmøde den 20. oktober 2007 Tilbage

Til stede: Torben Kjærbo Ibsen, Per-Victor Christensen, Erik Hansen, Johnny Voss, Peder Søndergaard, Emil Fries, Bodil Walmod-Larsen, Erhard G. Rasmussen, Orla Kristensen og Hans Tonsborg.

Referent: Forretningsfører Hans Tonsborg.

1. Orientering fra formændene, forretningsføreren og postlisten
Postlisten fra 187/07 og frem til 219/07
Landsmøde lørdag den 15. marts 2008 afholdes på Vissenbjerg Storkro, med efterfølgende HB-møde søndag den 16. marts.
Fællesmøde afholdes lørdag den 5. april, med HB møde søndag den 6. april.
T-shirt 2008, trykkes i farverne navy og sand. Hans Tonsborg sørger for at der bestilles og udsendes til lokalforeningerne hurtigst muligt.
2009 Her skal der arbejdes på at alt er klart så der kan sælges 2009 t-shirts fra DM 2008
Forslag om en ikke årstalsbestemt DcH t-shirt blev nedstemt.
Der var fuld enighed om at DcH skal være samarbejdspartner til arrangementet Danmarks sødeste Hund 2008 – Hans Tonsborg deltager i et første koordinerings møde, hvor de overordnede forhold kortlægges, hvorefter HB vurderer omfanget af DcH’s engagement.
204/07 - Startskud til indsendelse af evt. ændringer til DcH's ORIENTERINGER 2008
Tilbagemeldinger må gerne ske løbende der er ingen grund til at vente til slutningen af december.
155/07 - fra den 08/07 2007 vedr.:
”Konsekvens vedr. overgang til E-mail og afskaffelse af udvalgenes målsætninger”
Fællesmøderef. 14/04 2007:
Man blev enige om, at man skulle have en samlet målsætning hovedbestyrelse og udvalg imellem.
På næste års ordinære landsmøde vil man fremsætte et forslag til ændring af vedtægterne, med det formål at afskaffe målsætningerne i den nuværende form og lave en fremtidig samlet målsætning med vedtagelse for øje.
Dejligt at det nu er sådan at Per-Victor Christensen involveres i forsikringssager, fortsæt endelig med det.

Hundens dag

Intet nyt

2. Nyt fra kassereren og evt. nyt fra webmasteren
Budgetter 2008 gennemgået, tilrettet og herefter godkendt.
Regnskabs og budgetoversigt – Landsforeningen har stadig en fornuftig økonomisk udvikling.
Medlemstal – der er stadig en positiv udvikling på ca. + 5 % i antal medlemmer.
Annoncørernes links på www.dch-danmark.dk forside? Ja, men prisen skal matche de nuværende.
Nethandel – drøftet spørgsmålet om DcH skal åbne mulighed for direkte salg fra hjemmesiden, med mulighed for betaling direkte ved bestilling. Det vil få nogle afgiftsmæssige konsekvenser for landsforeningen. Så ind til videre er vores formål at servicere lokalforeningerne. En løsning kunne være at DcH etablerer et selskab med det formål at tilbyde såvel medlemmer, som ikke medlemmer, nethandel til attraktive priser. Der er et stort marked for dette.
Der har været rejst et spørgsmål vedr. en nemmere måde at få godtgjort broafgift, f.eks. i forbindelse med dommerkørsel til DM. Forslaget var at der kun skulle fremlægges brobillet for den ene vej. En sådan fremgangsmåde stemmer imidlertid ikke overens med de skattemæssige regler for at få dækket omkostninger, hvorfor det ikke kan lade sig gøre.

3. FU-medlem
212/07 Muskelhunde. HB modtager utallige mails fra hundeejere der føler sig forfulgt af vores nye vejledning vedr. muskelhunde. Det understreges at der er tale om en vejledning.
Flere specialklubber har synspunkter på hvorfor netop deres race figurerer på listen. DcH udarbejder ikke selv listen, men knytter sig til fagfolk på området.

4.  Nyt fra sekretariatet
Handsker.
Der er indkøbt to forskellige typer af handsker. En ”fleece” og en ”tactical” med neopren og skindforstærkninger.  Beskrivelse med billede, er medsendt dette referat som bilag. Priser tilgår lokalforeningsformænd- og kasserer snarest.
Veste. Der er indkøbt veste med store lommer ideelt til hundetræning, jagt eller fisketuren. Beskrivelse samt billede, er medsendt dette referat som bilag. Priser tilgår lokalforeningsformænd- og kasserer snarest.
DcH vand. Hans Tonsborg har afholdt møde med leverandør, der kan producere og levere en DcH kildevand. Prisen bliver attraktiv og der vil være fri levering ved min. ½ palle = 648 stk.
Danske Kroer & Hoteller. Hans Tonsborg har afholdt møde med Danske Kroer & Hoteller, med det formål at forhandle en medlemsaftale på plads. Danske Kroer & Hoteller, fremsender forslag gående på en aftale der giver alle DcH medlemmer 10-15 % i rabat på overnatninger, samtidig med at de annoncerer i DcH-bladet.
DcH kalender 2008. Den producerede DcH kalender 2008 – udsendes sammen med næste DcH-blad.
Ansøgning om streamers – med baggrund i ny lovgivning, er der minimalmulighed for at anvende streamers på biler. Der indhentes tilbud på streamers der kan anvendes lovligt.

5. Nyt fra kredsformændene
Kreds 1:
Afholdt orienteringsmøde for kommende deltagere i grundtræneruddannelsen 2008. Der deltog 3 gange så mange som sidste år. I alt 33 fra blot 6 lokalforeninger var mødt op. Deltagerantallet er meget tilfredsstillende.
DcH Frederikshavn og kredsens uddannelsesudvalg har afholdt en aften med foredrag af Anders Halgreen med sponsorstøtte fra forlaget Tro-fast. En stor succes med omkring 250 deltagere.
Sporlæggercentralen har nu fungeret et år og består af 39 medlemmer, hvoraf 14 har været aktiveret i 2007, disse har lagt 126 spor
163/07 ”Bedømmelse af begynderprøven” der har ingen interesse været fra kredsformændene. Og er derfor droppet                  
Kreds 2:
Sporlæggercentralen er en realitet – første spor kursus er den 17. November med Bjarne Thomsen. Om ”åbne kredsgrænser” er der bred enighed om ikke at tilslutte sig, men i det omfang det er muligt vil klubberne indbyde.
Kredsen har generelt flere hunde på venteliste – flere klubber mangler trænere.
DcH Bording har modtaget en fane fra Danmarkssamfundet, som blev indviet den 26. Juni 2007
Konkurrenceplanlægning for 2008 er vedtaget.
Gebyr for grunduddannelsen er hævet til kr. 100,- for dagskurser og kr. 50,- for halvdagskurser – gælder evt. også deltagere fra kreds 1 og 3
Kredskontingentet 2008 er kr. 65,-
Kredsens økonomi ser rimelig ud.
Kredsen vil starte en ny uddannelse angående familiehunde.
Der er kursus i rundering med 20 tilmeldte, med 3 fra kreds 1 og 12 tilmeldte til rundering med 2 fra kreds 1 – der kører et forsøg med åbne kredsgrænser angående uddannelse imellem kreds 1 – 2 og 3.
Kredsen har fået en ny kredsinstruktør i agility.
Kredsen har fået 8 nye dommere.
Kreds 3:
Kredsbestyrelsesmøde afholdt 02.10.08 ref. udsendt med post nr. 210/07        
En hundekonsulent i kredsen er startet med privat rådgivning. Kredsformanden tager en snak med hende, om dette uheldige tiltag.
Grunduddannelsen er kommet godt i gang.
Kreds 3 internt kursus i Viborg er fuldt booket.
Åben kreds grænser er rigtigt godt og kredsen vil gerne fortsætte med dette.
Kreds 4:
Kredsbestyrelsesmøde afholdt 23.08.07 ref. udsendt med post nr. 178/07
Har uddannet 2 dommere, og 2 kredsinstruktører.
Henstilling omkring muskelhunde har været til debat. Nogle opfatter det som et dekret, en lov. Det er det IKKE, det er et arbejdsredskab.
Har afviklet jysk mesterskab. Jysk klub vinder blev Haderslev
Kreds 5:
Intet nyt.
Kreds 6:
Kredsbestyrelsesmøde afholdt den 14.08.08 ref. er udsendt med post nr. 192/07
Kredsen har haft 3 bid uheld, der er bearbejdet.
Trænermangel er diskuteret og kredsen ser frem til nye tiltag vedr. træneruddannelse.

6. Udvalgene
Agilityudvalget
Agilityudvalget har indsendt forslag om ændring af agility deltagerkrav til DM, gående på et ønske om at vinderne fra sidste DM automatisk bliver tilbudt deltagelse ved næste DM, for at kunne forsvare sin Dm-titel. Forslaget blev godkendt.
Brugsprøveudvalget
Intet nyt
Dommerudvalget
To dommerprøver og hermed 11 nye dommere er uddannet.
Dommerseminar afholdes 17.-18.  November 2007
Jubilæumsfonden.
Intet nyt.
Konkurrenceudvalget
Areal syn i kreds 1 vedr. DM 2008 er planlagt
Konsulentudvalget
Ny orientering nr. 115 post nr. 202/07 blev godkendt med foreslåede ændringer
Ønsket om hurtig start af konsulentaspiranter blev godkendt.
Konsulenttelefonen 46 32 74 74 – Flere har oplevet, at der ikke bliver svaret når der ringes til konsulenttelefonen. Det undersøges om der kan etableres en fælles telefonsvare.
HB understreger vigtigheden af, at konsulenttelefonen altid besvares, da ordningen ellers udvandes.
Nordisk udvalg
Deltaget i Nordiske Mesterskaber 2007 den 13 – 16. september.
Arrangementsmæssigt i forhold til det hundefaglige helt optimalt, men fra hovedansvarlig kneb det gevaldigt. F.eks. blev gallamiddagen flyttet 3 gange og til slut skulle man spise i 2 hold. Ingen orientering om opstilling ved åbning og heller ikke ved præmieoverrækkelse og afslutning.
Ordensudvalget
HB har behandlet en sag fra lokalforening vedr. karantæne. HB svarer forening og ordensudvalg. Lokalforeningerne er suveræne i alle interne forhold, mens aktiviteter udenfor lokalforeningen ikke kan påvirkes af lokalforeninger. Lokalforeningerne skal altid fremsende HB kopi af uddelte karantæner.
Redaktionen
Intet nyt.
Uddannelsesudvalget
Uddannelsesudvalget har afholdt møde den 09/09 2007. Forretningsfører Hans Tonsborg deltog.
Udvalget vil arbejde med at få fremstillet en ”start-pakke” elektronisk som den enkelte instruktør kan arbejde videre med.
Finn Jørgensen og Helle Holm arbejder på at lave et kursus/seminar om problemstillingerne ved hyperaktive hunde og problemhunde.
Oplæg til uddannelse af nye trænere for at afhjælpe trænermangel.
Uddannelsesudvalget vil gerne bruge ½ – ¾ time på et oplæg under Fællesmødet den 10/11 2007.
HB er positiv, og vil bede UU deltage med oplæg på næste fællesmødet.
10 nye kredsinstruktører færdiguddannet den 06/10 2007.
Ungdomsudvalget:
Ungdomsudvalget indstiller at ungdomsopvisningen lægges ind som et fast punkt til DM. HB godkender forslaget.

7.  DM 2007
HB påskønner det flotte arrangement, der blev afholdt på særdeles flot og professionel vis. Flot arrangement hvor alt fungerede.
Dejligt at se den åbenhed der igen vises ved at det på hjemmesiden fremgik hvilke dommere og hvilke øvelser de skulle bedømmer.

8.  DM 2008
Faneplader:
Sidste dato for afgivelse af bestilling af faneplader, skal ligge efter at lokalforeningerne er blevet bekendt med hvem der deltager til DM.

9.  DcHs logo
HB vedtog at logoet er som det skal være. Dog skal det pointeres at lokalforeningerne IKKE må ændre når der trykkes til lokale arrangementer. Dette vil i givet fald ”udvande” den klare signalværdi et logo har, og skal have.

10. Friluftsrådet
Indbydelse til årsmøde om ”Friluftsrådet og DcH” - Invitationen gælder også kredsformændene og HB og dermed også tilbagemeldingsfristen. 
Pt. 4 ja tak og 1 nej tak
Politisk formand forespurgt om deltagelse inden udfærdigelse af program og ansøgning, men intet svar endnu. Af hensyn til tiden er ansøgning fremsendt og indbydelse udsendt uden denne tilbagemelding.
Der vil være et rigtig godt signal at Politisk formand er til stede og fortæller om DcH’s tanker og planer vedr. samarbejdet med Friluftsrådet og DcH’s repræsentanter.
Dette er også en bemærkning som er fremsat af politisk konsulent Mads Ellegaard, Friluftsrådet, i planlægningssamtale.
Der blev efterlyst en klar definering af opgaver og ansvarsområder, mellem de to formænd og forretningsføreren.

Næste HB møde afholdes søndag den 11. November 2007 i Fredericia.


Venlig hilsen

Torben Kjærbo Ibsen


© Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening

 Til toppen Til startsiden Tilbage