Hovedbestyrelsesmøde den 8. september 2007 Tilbage

Til stede: Per Victor Christensen, Erik Hansen, Johnny Voss, Peder Søndergaard, Emil Fries, Bodil Walmod-Larsen, Erhard G. Rasmussen, Orla Kristensen og Hans Tonsborg.
Afbud: Torben Kjærbo Ibsen
Referent: Hans Tonsborg

1. Orientering fra formændene, forretningsføreren og postlisten
Postlisten fra 151/07 til og med 186/07
Vi arbejder lige nu med 3 svære forsikringssager. forsikringsselskabet giver lidt problemer, men er rettet ind.
Lad være med at anmelde en skade før den har været omkring PV
T-shirt 2008 kommer i farverne navy og sand, men bliver ikke klar til DM. BW foreslog, at den T-shirt, der uddeles til lokalforeningerne sendes ud, i stedet for at kredsformændene får dem til DM, og derefter skal være budbringer. Dette er dog en dyr løsning og derfor ændres denne procedure ikke.
PV kommer ikke til DM.
DM faneplader 2008 skal udleveres i DcH teltet.

Danmarks sødeste Hund, som DcH deltog i, bevirkede bl.a. at vores hjemmeside, to uger efter arrangementet, havde en stigning i antal besøgende på 145 %
Kreds 1 er meget positive over hele arrangementet. Honoreringen skal vurderes. Hurtigere betaling af de 2000 kr. lad dem der var med i år, være med i planlægningen næste år.
Kreds 3 samme positive holdning i kredsen, men det har været hårdt at pakke give-aways.
Kreds 4 har haft evalueringsaften med spisning. Alle hjælpere er utrolig positive.
Kreds 5 havde en sjov pakkeaften hvor der blev hygget – er meget positive.
Kreds 6 tre arrangementer i kredsen er meget, men ellers en kanon oplevelse alle tre steder. DcH blev set for lidt i Gavnø. Opvisningshold der kan tage med hele vejen rundt blev foreslået.
Trænermangel blev diskuteret. Kreds 2 foreslog en træner orienteringsaften magen til dommeruddannelsesaftenen, der har været en kæmpe succes i kreds 2 - Peder Søndergaard tager den med til Uddannelsesudvalget. Ligeledes skal der ses på kvaliteten af uddannelses materialerne.
HB har modtaget brev vedr. uheldig oplevelse på et hvalpehold i kreds 6. Kredsformanden besøger foreningen sammen med en repræsentant fra ordensudvalget.
Sekretariatet udsender, i september 2008, ny adresseliste fra årbogen til alle.

2. nyt fra kassereren og evt. nyt fra webmasteren
Postnr. 140-168-169 & 170/07
Medlemsantallet er steget til 14.303 medlemmer hvilket er en stigning på +3 %
Ide til kredsformænd; er der store huller i antallet af tilmeldinger, kan foreningen have brug for hjælp.
Regnskab; ser fortsat fornuftigt ud   -   agility har p.t. brugt mere end årets budget, sandsynligvis p.g.a. for store udg. til overnatning møde m.m.
Det blev vedtaget at vi skal have 6 DcH blade om året, med minimum 32 sider, med en annonceandel på ca. 15 % - sekretariatet står for salg af annoncer, både til DcH bladet og af links fra www.dch-danmark.dk
Rygsække skal tilbydes DcH Langeskov til salg under DM.
Sekretariatet er blevet kontaktet af en leverandør, der vil ophøre med salg af veste. HT tager forhandlingen op med henblik på at opkøbe partiet på ca. 400 veste.
Svindler brev vedr. internet skal der advares kraftigt imod og sendes med dette referat i kopi.

4.  FU-medlem
HBs orientering omkring muskelhunde post nr. 167/07 har været positiv og er blevet taget imod som det værktøj, det skal være og ikke en vedtægt.
163/07 Begynderprøve. Kredsformænd skal sende JV forslag og kommentarer hvorefter JV tilretter.
DcH kalender 2008; udsendes med december udgaven af DcH bladet. HT undersøger med hensyn til muligheden for at finde annoncører og pakning i pose.
JV undersøger muligheden for at få trykt kalenderen i stor størrelse.

4. Nyt fra sekretariatet
Sekretariatets kopimaskine, hvor serviceaftalen er udløbet bortskaffes, og fremtidige kopiopgaver outsources i de situationer hvor opgaven er for stor til at kunne løses internt.
Udsendelse af referater m.m. Ved udsending fra HB, er det sekretariatets opgave at sende til de angivne modtagere, så kommunikationen når alle den er stilet til.
Jubilæer kort m.m. tilbydes fra sekretariatet

5. Nyt fra kredsformændene
Kreds 1: Åbne kredsgrænser er en stor succes, hvor alle har vundet. 63 hundefører fra kreds 1 til kreds 3 og 53 den anden vej. Uproblematisk i alt. Positive hundefører der gerne vil have at det fortsætter.  Kreds 2 og kreds 3 er indbudt til at det fortsætter i 2008. Kreds 2 tager stilling til dette tilbud på næste formandsmøde.
Kredsen har lejet en boks til 119,- kr./måned ved boxit i Nørresundby til kredsens arkiv, hvilket er en god løsning.
Uddannelse. Kreds 1 er tilbudt restpladser af kreds 2 og ser dette som et rigtig godt tiltag.

Kreds 2: Har besluttet også i år at give hver DM deltager en flaske vin til kammeratskabsaftenen. Regnskab ser fornuftig ud. Positiv overfor medlemstilbud som f.eks. Applus+
Merit overførelse kan i kreds 2 anvendes hvis der er taget uddannelse i andet regi
Kredsformanden har været i DcH Bording til indvielse af ny fane.

Kreds 3: Forespørgsel omkring hvid plet i Ans – er dækket ind af naboklubberne. Åbne kredsgrænser positivt. Dem der før var skeptiske er nu positive. Vil nedsætte et konkurrenceudvalg i kredsen. Uddannelser i efteråret er fuldt booket. Regnskab ser fornuftigt ud.

Kreds 4: Arbejder på forslag til vedtægtsændring vedr. overflytninger. Der arbejdes ikke for at oprette sporcentral, men er gerne at der uddannes medlemmer lokalt til at varetage sporlægger jobbet til konkurrence. Der uddannes 7 der lægger spor til. Afholder formandsmøder i en rigtig god ånd, hvor der bliver snakket om alt i en god stemning.

Kreds 5: Stor aktivitet omkring DM. Kredsen betaler for hundefører til kammeratskabsaften. Kredsformanden har vært til indvielse af ny fane i DcH Nordfyn.

Kreds 6: Grundtræneruddannelsen kører nu med 2 hold, på ca. 15 deltagere, om året; start i januar og august. Arbejder på en omstrukturering af hundeførerweekenden. Har udarbejdet skriftlig vejledning vedr. bid episoder. Det var en succes med ændringen i udtagelsen af Sjællandsmestrene. Uddelegering af opgaver til medlemmer i kredsbestyrelsen går godt.

6.  Udvalgene

Agilityudvalget
Har haft et rigtig godt udvalgs møde referat post nr. 182/07
AGU Ansøgning om budget udvidelse 2007 - EH svarer udvalget.

Brugsprøveudvalget
Intet nyt

Dommerudvalget
Budgetmøde er afholdt den 26/08-07.
Mener de får for lidt ud af fællesmøderne i forhold til tid og omkostning.
Vil gerne have et samlet DM budget der ikke er udvalgsopdelt.
2 dommerprøver i efteråret med i alt 12 deltagere.

Jubilæumsfonden
Er nu etableret med konti m.m. så fonden virker 100 %

Konkurrenceudvalget
Ny DM-drejebog er ved at være færdig

Konsulentudvalget
Ny orientering nr. 115 post nr. 127/07 – HB mener ikke der er grund til ændring. Orla orienterer udvalget
Ansøgning om streamers. Bearbejdes fortsat. HT undersøger muligheder og priser.

Nordisk udvalg
Tager til mesterskab Nordiske Mesterskab i Stockholm i dagene 13. Til 16. september.

Ordensudvalget
Intet nyt

Redaktionen
Intet nyt

Uddannelsesudvalget
Intet nyt

Ungdomsudvalget
Intet nyt

7.  DM 2007
Når der er udsendt regneark m.m. er det utroligt vigtigt at alt udfyldes som anvist og at der IKKE ændres i opsætning, farver eller noget som helst andet, samt at f.eks. navne startes med stor, og at alle oplysninger er kontrolleret af kredsen inden indsendelse. Det være sig medlemsnummer, navn, adresse osv.

8.  DcHs logo
Intet nyt

9. Friluftsrådet
Intet nyt

10. Hundens dag
Udvalgsmedlemmerne har en del ideer, der i efteråret konkretiseres. Der forventes afholdt møde i efteråret.

11. Eventuelt
Da der flere steder er problemer med at få lov at træne og lægge spor, da arealerne er udlejet til jagt, og at jægerne har opfattelsen af at hundeaktivitet på arealerne skader jagten, undersøger HT muligheden for at få en tidligere Kalø Vig undersøgelse, vedr. hundearbejdets udførelses indvirkning på jagt, udarbejdet af Henning Olsen på banen igen.
Referater fra udvalgsmøder kommer kun på hjemmesiden, på direkte opfordring fra udvalget til webmasteren.

Næste HB møde afholdes den 20. oktober 2007 i Odense

Venlig hilsen

Torben Kjærbo Ibsen


© Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening

 Til toppen Til startsiden Tilbage