Referat fra agilityudvalgets møde den 12.01.2005

Tilstede: Jim Hempel (JH), Per Vestergaard (PV), Søster Meyer (SM)
Afbud: Torben Christensen (TC)

1. Kursus 2005/2006
Vedr. agilitykurset i handling d. 11-13. februar 2005, kunne JH oplyse, at der pt. er 9 tilmeldte. Sidste tilmelding er d. 15. februar, så AGU håber på lidt flere tilmeldinger.
Agilitykurset i 2006 bliver d. 10-12. februar, hvor indholdet bliver generel handling med egen hund. Instruktør-navnet følger.

2. Dommerseminar 2005
Til dommerseminaret er der pt. kun 1 afbud.
PV sender dagsorden samt skemaer omhandlende agilitystævnerapport og agilitydommer evaluering til dommerne inden seminaret. Skemaerne er godkendt af HB.
Nye dommerbøger er i trykken.

3. Dommere
Der er uddannet 2 nye agilitydommere. Disse er Bettina Anders, Vordingborg og Inger Jensen, Maribo.
Der er 2 agilitydommere, som er stoppet. Disse er Jørgen Nielsen, Næstved og Christina Brænder, Vestfyn.

4. DcH-bladet
AGU har fået en henvendelse fra en hundefører, som efterlyser indlæg i DcH-bladet omhandlende agility. AGU mener ikke, at det er deres opgave at lave artikler til DcH-bladet, men at oplyse om nyheder, ændringer mm.
JH sender svar til hundeføreren.

5. Mødekalender
9. april 2005, udvalgsmøde, kl. 9.00, Hotel Hedegården, Vejle
21. maj 2005, Fællesmøde med HB + udvalg, Trinity, Fredericia
22. maj 2005, udvalgsmøde, Trinity, Fredericia
10. august 2005, økonomimøde, kl. 18.00, Bording
22. oktober 2005, udvalgsmøde, kl. 9.00, Hotel Hedegården, Vejle
11. januar 2006, udvalgsmøde, kl. 17.00, Nørre Sundby

6.   Vinderklassen
Et nyt oplæg til vinderklassen udarbejdes af JH. AGU arbejder hen i mod, at have et færdigt oplæg til vinderklassen i slutningen af maj, hvorefter det sendes til høring.

7.   Skema ved dommerklager/protester
PV har udarbejdet en procedure ved dommerklager/protester, inspireret af proceduren som findes indenfor lydighed. PV laver et endeligt oplæg til mødet i april.

Referant Søster Meyer

 Til toppen Til startsiden Tilbage      

Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening, 13-03-2011 Copyright