Til stede: Jim Hempel (JH), Søster Meyer (SM), Hans Peter
Dinesen (HPD), Per Vestergaard (PV)
Afbud: Torben Christensen (TC)
Åben for tilføjelser
1A. Konstituering af udvalget 2004.
1A. Konstituering af udvalget 2004
JH startede med at byde velkommen til nyt udvalgsmedlem, Per Vestergaard.
Konstituering:
Budget og økonomi SM
Referent SM
Dommeransvarlig HPD
Godkendelse af DM-bane JH,
HPD, PV
Kontakt til DcH-Bladet Alle
DM-resultater JH
Årbog/orienteringer PV,
JH
Kurser JH,
PV
FUFA JH
DM JH,
HPD, PV
Skemaer Alle
DM 2004 / dommere
JH deltog i formøde nr. 1, d. 7/3 2004. DcH-Langeland er ansvarlig for agility og JH har gennemgået AG-forhindringerne mhp. forbedringer. JH kunne fortælle, at som noget nyt, bliver der stillet en opvarmningsbane til rådighed.
Dommere til DM bliver Erling Uhde Rasmussen og Per Vestergaard. Jørgen Nielsen er reservedommer. HPD tager kontakt til dommerne og giver besked til LDU og LKU.
LKU har spurgt AGU, hvor mange HF-mærker der skal laves til agility til DM og hvor mange mærker en HF, som deltager med flere hunde, skal have.
På nuværende tidspunkt er det svært at sige, hvor mange mærker der skal laves. JH retter henvendelse til LKU, ang. deadline for bestilling af mærker.
AGU var enige om, at hver HF får 1 mærke, uanset antallet af hunde.
Efteruddannelse af agilitydommere
Når AGU skal ud at observere dommere i aktivitet (som var et ønske fra dommerne på seminaret i januar), vil den pågældende dommer blive informeret på forhånd.
Da der ofte er problemer med at opmåle banelængden, hvilket giver sig udslag i forkerte beregninger af standardbanetider, vil HPD undersøge priser på ’målehjul’.
Vedr. registrering af dommeraktivitet: HPD tilføjer en rubrik på skemaet til ’Andre aktiviteter’.
På næste dommerseminar, skal emnet ’feltdommer’ tages op.
PV foreslog, for at dommerne også kan følge med udviklingen, at efteruddannelsen af dommerne også omhandler praktik. AGU arbejder videre med dette.
AGU vil gerne i 2004 have tilsendt resultater af alle klasser. HPD udarbejder et brev til HB om ønsket.
Dommeruddannelsen
Der er pt. 2 aspiranter i kreds 6. Disse er Bettina Anders og Inger Jensen. PV har udarbejdet et materiale, som forsøgsvis benyttes til uddannelsen. HPD har afholdt 1. kursus og JH afholder 2. kursus i august. Eksamen afholdes i oktober af HPD og JH.
Træningspolitik
AGU er blevet opfordret til, at udarbejde en træningspolitik i agility. SM tager kontakt til LUU, om de har kendskab til, hvorvidt der allerede er udarbejdet en sådan. Hvis ikke LUU har et sådant kendskab, vil AGU rette henvendelse til HB, om tilladelse til at lave et ad-hoc udvalg, som tager sig af opgaven.
Pga. den stigende tendens til agility-hvalpehold i lokalforeningerne, vil AGU sende et brev til lokalforeningerne med en henstilling omkring hundens udvikling, såvel fysisk som psykisk, inden ’seriøs’ agilitytræning startes. Action: PV.
Vinderklassen
Vinderklassen er i DKK-regi udgået. AGU er enige om, at vinder-klassen i DcH skal bibeholdes. AGU udarbejder et forslag til hvordan ’Årets DcH-vinderhunde’ kåres.
DGI konkurrencer
I DGI-regi er det muligt, at tilmelde hunde til konkurrence i hvalpeklasse, som er for hunde under 15 mdr. og sandkasse-række, som er for hunde fra 15 til 18 mdr. Selv om der i disse klasser bliver taget specielle hensyn, vil AGU opfordre vores medlemmer til ikke at melde til uofficielle stævner med hunde under 18 mdr., samt opfordre vores dommere til ikke at dømme disse klasser, da det strider imod DcH’s politik.
Kurser
JH tager kontakt til Tina M. Jørgensen om et handlerkursus for kredsinstruktører og/eller trænere i uge 6 eller 8 2005. Kurset vil som i 2004 blive uden egen hund og vil om lørdagen omhandle agility for let øvede og om søndagen for øvede.
D. 30/1 2005 afholdes det årlige dommerseminar. Denne gang bliver det et praktik-seminar. HPD tager kontakt til Gitte Hansen.
Post siden sidst
Alt post var uddelt inden mødet.
Budget / Søster
SM orienterede om udvalgets økonomi til dato.
JH oplyste, at AGU fremover skal afholde alle udgifter til DM som vedrører agility. JH tager kontakt til LKU med henblik på udarbejdelse af budget, booking af værelser mm.
Orientering v/udvalgsmedlemmer: Alle
HPD spørger om JM tæller til DM-udtagelse for alle 4 jyske kredse. JH retter henvendelse til TC.
JH orienterede om, at der til ’Regler for agility’ er et par rettelser. Under Deltagerbetingelser rettes, at det er den løbske tæve der bortvises. Under Slalom tilføjes igen, hvordan hunden går korrekt ind i slalom, nemlig når hunden har 1. pind på sin venstre side.
Orientering v/HB
Intet.
Orientering fra FUFA: Jim
Sidste møde i FUFA, var d. 23/3 2004, hvor emnet var FUFA-DM 2004. Der er udarbejdet retningslinier, som er offentliggjort på FUFA’s hjemmeside og dk-agility.
Poul Lerche har lavet et forslag til vedtægtsændringer for FUFA. JH udleverede forslaget til AGU, samt sender det videre til HB.
Evt.
PV efterlyste nyt om stævnerapport. Udarbejdelse af stævnerapporten er i gang. HPD og PV færdiggør den.
Næste møder bliver d. 11/8 2004, kl. 18.30 i Bording og d. 10/10 2004, kl. 9.00 i Vejle.
Referant Søster Meyer
|