Referat fra Dommerudvalgets mødet den 20. august 2005 Tilbage  

Deltagere: Jytte Kristensen, Per Nielsen, Klaus Krog og John Stenhøj (HB-Kontakt)
Afbud: ingen.

Dagsorden for mødet:
  1. Budgetlægning (Per fremlægger aktuelle tal fra 2004 og 2005 til dato)
  2. DM - status pr. nu + udarbejdelse af detailplan/struktur under DM
  3. Dommerprøver
    - Skive for kreds 1 + 2
    - Kolding for kreds 4 + 6
    - Øvelser til prøven/dommersedler/bedømmelsesskemaer/skr. spørgsmål
    - Budget + fastsættelse af "deltagergebyr"
  4. Instruktørweekend i november
    -  Programindhold
    -  Tidsplan
    -  Hundeførere til praktik
    -  Krav til deltagere/antal pr. kreds
  5. Instruktørseminar i januar??
    -   økonomi/ekstra bevilling
  6. Siden sidst
  7. Evt.        
  1. De aktuelle tal for 2005 blev gennemgået, og budgettet overholdes til dato.
    Der blev udregnet nyt budget for 2007, som sendes til HB.
    I forbindelse med indførsel af nyt program, skal der afholdes ekstra seminar for dommeruddannere. HB ansøges om tillægsbevilling.
  2. Status på DM blev gennemgået, og der blev lagt plan for hvem der gør hvad. Enkelte lokale dommere havde meldt afbud, Kristian finder erstatning for disse. 2. formøde afholdes 27. august, Jytte deltager. 
    Dommerudvalget mødes ved Houlkær hallen fredag 23. september klokken 14.00 for gennemgang af arrangementet.
  3. 1. dommerprøve afholdes i DcH - Skive den 1 - 2. oktober, der deltager 5 personer fra kreds 1 og 5 fra kreds 2. D.U. mødes i Dch - Skive fredag den 30. september for den sidste planlægning. Overnatning bliver på Højslev Kro.
    2. dommerprøve afholdes i DcH - Kolding den 8 - 9. oktober, der deltager 6 personer  fra kreds 4 og 3 fra kreds 6.  D.U. mødes i Dch - Kolding fredag den 7. oktober for den sidste planlægning. Overnatning bliver på Kolding City Camp. 
    Jytte har sørget for dommerjakker til vores forhåbentlige nye dommere. John Stenhøj har lovet at dirigere øvelserne. Klaus Krog sørger for dommersedler. Der blev lagt budget for begge prøver og resultatet blev at deltagergebyret pr. aspirant /instruktør blev 1130 kr.
  4. Instruktørweekend i november er fastsat til den 11 - 13 med ankomst fredag 19.00. Det er DcH - Bjerringbro der vil stå for den praktiske del af arrangementet. Den teoretiske del afholdes på overnatningsstedet, som formentlig bliver Nørregårds  Højskole i Bjerringbro. Dette ligger ikke på nuværende helt fast, men vil fremgå af indbydelserne til de implicerede parter. Tidsplan og program blev i grove træk lagt fast. 
    John Stenhøj sørger for HF til arrangementet. 
    Der er sat et maks. antal deltagere pr. kreds til 3 Kredskontaktperson/ uddanner. Kredskontaktpersonerne bedes medbringe dato for hvilke 2 - 3 dage de vil afholde kurserne på hjemme i kredsene.
    D.U. ønsker at deltage i et kursus i hver kreds. Jytte i kreds 1 + 3, Per i kreds 2 + 6, og Klaus i kreds 4 + 5.
  5. Instruktørseminar i januar ligger ikke helt fast, kan måske droppes og i stedet erstattes af en til to evalueringer med kredskontaktpersonerne. Dette vil i så fald blive før konkurrencerne starter rigtig op, den 11. marts, og igen lige inden ferien den 20. maj.
  6. Der har indtil nu været en enkelt protest.
    De fleste kredse klager generelt over mangel på nye emner som dommer. Hvordan gør vi? Er der nogen der har gode forslag, modtager vi dem med tak i D.U. Der arbejdes med at revidere målsætningen for D.U.

Referent

Klaus Krog


© Landsforeningen Danmarks civile Hundeførerforening

 Til toppen Til startsiden Tilbage sitemap